Et Suyuna Çorba Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Et Suyuna Çorba Tarifi ve Malzemeleri

Et suyuna çorba; tam bir vitamin deposu olan et suyuna çorba şifa kaynağıdır. Et suyuna çorba protein olarak zengin bir çorba çeşididir. Et suyuna çorba kemikleri kuvvetlendirerek çatlak ve kırık tedavisinde kemik gelişimi için içilir. Et suyuna çorba özellikle bebek ve gelişim çağındaki çocuklara içilerek kemik gelişiminin tamamlanması için tüketilir. Soğuk kış ayları ve sonbaharın serinliğinde içi ısıtmak için içilen et suyuna çorba soğuk algınlığı ve grip için birebir çorba olarak bilinir. Halk arası da şifa çorbası olarak bilinen et suyuna çorba her ilde ve her yörede başlangıç yemeği olarak kullanılır. Kırgınlık ve haksızlığa iyi gelen et suyuna çorba canlılık verir.

Et suyuna çorba, bu çorba özellikle yeni doğum yapan anne adaylarının süt arttırmaları için kullanılır. Et suyuna çorba, mide sağlığı ve sindirimi için önemli bir besindir. Kalp ve damar sağlığına iyi gelen et suyuna çorba tam bir kalp dostudur. Çorbası antibiyotik etkisi olduğundan yara ve zedelenmesine birebir iyi gelir. Et suyuna çorba 2 gün dolapta saklanabilir. Diyet yapanlar öğlen 1 kâse et suyuna çorba içerse vücut direnci artar ve canlılık verir.

Et suyuna çorba için gerekli malzemeler
  • 750 gram kemikli et
  • Yarım litre su
  • 3 adet kuru soğan
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 5 diş sarımsak
  • Yarım limon
  • 1 çay kaşığı kimyon
  • 1 çay kaşığı tuz
Et suyuna çorba nasıl yapılır?

Orta ateşte kemikli etleri iyice haşlamaya bırakıyoruz. Yaklaşık 30 dakika haşlanan et içerisine soğan ve tüm baharatları ilave edip özleştiriyoruz. Sarımsak ve limonu bir arada özleştirip 10 dakika daha kaynattıktan sonra ocağın altını kapatıp dinlenmeye bırakıyoruz. Dinlenen çorba 15 dakika sonra servise hazır olacaktır.

Afiyet Olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Terbiyeli Tavuk Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Terbiyeli Tavuk Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Kolay Çorba Tarifleri ve Malzemeleri

Kolay Çorba Tarifleri ve Malzemeleri

Yağ Yakan Lahana Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Yağ Yakan Lahana Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Lahana Diyeti Çorbası

Lahana Diyeti Çorbası

Çorba Kalori?

Çorba Kalori?