Tavuklu Paça Çorbası Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Tavuklu Paça Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Tavuklu Paça Çorbası, Kelle ve paça çorbasının sevenleri çok olduğu gibi sevmeyenleri de çoktur. Aslında genel olarak sakatat seven bir milletiz ama nedense özellikle gençlerimiz belli bir yaşa gelmeden sakatat türü yemeklerden nedense pek hoşlanmıyorlar. Fakat benim gibi bin bir çeşidinin yapıldığı bir kültürde büyümeme karşın bazı çeşitlerinden bende fazla hoşlanmıyorum diyebilirim. Ama kokoreç en favorim, bir de akciğer kavurması, daha sonra işkembe çorbası, mumbar ve karın dolması ve en son olarak da ciğer sote. Geriye ne kaldı diye sormayın daha birçok çeşidi var işkenbenin. Gelelim bugün yapacağımız tavuklu paça çorbası tarife, sakatat yemeyi sevmeyen kişiler için tavuklu paça çorbası veya kırmızı et kullanarak yapabiliriz. Bu tarifin terbiyesi gerçek paça çorbası ile aynı olduğu için çorbanızın zaten ismi tavuklu paça çorbası. Keyifle pişirin.

Tavuklu Paça ÇorbasıMalzemeleri
  • 300-350 gr. Haşlanmış tavuk eti
  • 3 bardak sıcak su
  • 3 bardak tavuk suyu
  • 1 tepeleme yemek kaşığı un
  • 1-2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 yumurta
  • 1 limon
  • 4 diş dövülmüş sarımsak (Tercihe göre)
  • Süslemek için nane ve pul biber
Tavuklu Paça Çorbaı Nasıl Yapılır?

Çorbaya ön bir hazırlık olarak bütün bir tavuğu ya da kemikli olan parça göğsü düdüklü tencerede haşlayın. Sonra etlerini ve suyunu kemiklerinden ayırın küçük küçük parçalayın. Sonra çorbayı yapmak için tencereye önce sıvı yağı ve unu koyarak hafif kavurun. Üzerine tavuk suyunu yavaş yavaş karıştırarak ekleyin. Unun topaklanmaması için karıştırmaya devam edin. Son olarak sıcak suyu ekleyerek ve kaynamaya bırakın. Kaynayınca parçalara ayırdığımız tavuk etini tavuklu paça çorbamıza ekleyin. Diğer bir yanda limonun suyunu sıkın ve bir kâseye yumurtayı kırın bir güzel çırpın. Limon suyunu yavaş yavaş yumurtaya ekleyin çırpmaya devam edin. İsteğe göre dövülmüş sarımsakları ekleyebilir veya daha sonra herkes kendi tabağına koyabilir.

Kaynayan tavuklu paça çorbanın suyundan bir kepçe alarak ve hızla karıştırmaya devam ettiğimiz yumurta ve limona yavaş yavaş ekleyelim. Yumurtanın kesilmemesi için hızlı bir şekilde çırpma işlemini ve su ekleme işlemini yapıyoruz. Çorbanın suyundan bir kepçe daha alarak ve yine aynı şekilde karıştırarak yumurtalı karışıma ekleyerek, yumurtalı karışımı çorbanın sıcaklığına getirmeye çalışıyoruz. Son olarak çorbanın suyu ile yaptığımız yumurtalı karışımı yine karıştırarak yavaş yavaş çorbaya ekliyoruz. Karışımı çorbaya döktüğümüz zaman çorbanın rengi beyazlaşacaktır. Bir taşım daha kaynattıktan sonra çorbamız servise hazır olacaktır. Üzerini istediğiniz gibi süsleyerek servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Nohut Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Nohut Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Kırmızı Biber Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Kırmızı Biber Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Çorba Kalori?

Çorba Kalori?

Bebekler İçin Yoğurt Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Bebekler İçin Yoğurt Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Düğün Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Düğün Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Yüksük Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Yüksük Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Bebek Çorba Tarifleri ve Malzemeleri

Bebek Çorba Tarifleri ve Malzemeleri