Bebekler İçin Tarhana Çorbası Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Bebekler İçin Tarhana Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Bebekler için tarhana çorbası tarifi, uzmanlar tarafından bebeklere verilmesi önerilen en önemli ek gıda bebekler için hazırlanmış tarhana çorbasıdır. Uzmanlar bebeklerin ek gıdaya geçerken anne sütünü tamamlayıcı nitelikte olan tarhana çorbasını biz annelere en ilk sıralarda önermektedir. Besin değerini daha fazla artırmak istiyorsak, tarhana çorbamızı su ile değil de süt ile yaparsak besinsel değerinin daha fazla ortaya çıkmasına yardımcı oluruz. Hem de farklı bölgelere göre yapılan tarhanayı daha kolay bebek besini haline getirmiş oluruz. Soğuk havaların gelmesiyle bizim evde tarhana içilmeye başlandı bile. Kış aylarının vazgeçilmezi olan tarhana çorbası bebeğiniz kadar sizin içinde vitamin deposudur. Hastalıkları savar çorbalar arasında ilk sıralarda yerini alan tarhana çorbası, vitaminler ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Ayrıca bazı aminoasitleri dengeli olarak içerip, B vitamini bakımından zengindir. İçerisinde bol miktarda kalsiyum, demir ve çinko bulunmaktadır.

Evde minik bir adam olduğu için ve tarhana çorbası da en sevdiği çorbalar arasında bulunduğundan bizim evin mutfağından sıklıkla tarhana kokuları gelmektedir. Yöresel olarak değişen tarhanalar ile yapımı da değişik değişik olabilmektedir. İsteğinize göre kıymalı, sade, süt ile, et suyu veya tavuk suyuna damak zevkinizi göre değişik şekillerde hazırlayabileceğimiz bir çorbadır tarhana çorbası. Konu çocuklarımız olunca en sağlıklısı, vitaminli şekli nasıl ise o şekilde hazırlamak gerekir. Uzmanlara göre bebekler için en sağlıklısı süt ile hazırlanan tarhana çorbasıdır. Çünkü 100 gram tarhana da 1,3 gram protein bulunmaktaymış ve bu süt ile hazırlandığında yüksek bir protein deposuna dönüşmekteymiş. Süt olmadığı durumlarda et veya tavuk suyu ile hazırlanan tarhana çorbası da bebekler için önemli bir besin kaynağı halini almaktadır.

Bebekler için tarhana tarifi çorbası için gerekli malzemeler
  • 1 su bardağı süt
  • 2 tatlı kaşığı tarhana
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
Bebekler için tarhana çorbası tarifi nasıl yapılır?

Minik insanlarımız için hazırlayacağımız için bize bir cezve yeterli olacaktır. Eğer ki sütümüzü alabilecek büyüklükte cezveniz yoksa sütümüzü alabilecek kapasitede bir kaba süt ve tarhanamızı koyuyoruz. Su ve tarhana olan kabımızı ocağımızın üzerine alarak sürekli karıştırıyoruz. Tarhanalarımız güzelce eriyip piştikten sonra ocaktan alıp miniğimiz için çorbamızı ılımaya bırakalım. Ilıyan çorbamızı bebeğimize vermeden önce zeytinyağı ekleyip iyice karıştırıp homojen bir kıvam elde ettikten sonra minik insanımıza çorbamızı afiyetle yediriyoruz. Miniğinizin yeme zevkine göre ekmek doğrayıp çorbamızı servis edebiliriz. Çorbada dikkat ettiyseniz tuz kullanmadık. Bunun sebebi tarhanamızın içerisinde yeterli miktarda tuz olmasıdır. Bebişlerinize şimdiden afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Pazı Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Pazı Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Buğdaylı Ayran Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Buğdaylı Ayran Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Değişik Çorba Tarifleri ve Malzemeleri

Değişik Çorba Tarifleri ve Malzemeleri